Trichoglottis brachiata

Ames 1922
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Greg Allikas - www.orchidworks.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Trichoglottis brachiata

Synonim: Trichoglottis philippinensis Lindley var. brachiata (Ames) L. O. Williams, Stauropsis philippinensis (Lindley) Rchb. f. var. brachiata Ames i Quisumbing, Stauropsis purpurea Laycock. 

Występowanie:

Filipiny. Rośliny te spotyka się na filipińskich wyspach Mindanao, Leyte, Biliran, Catanduanes, Palawan, oraz na południu wyspy Luzon. Największa ich koncentracja występuje jednak na wyspie Mindanao w prowincjach Agusan, Davao i Surigao. Rosną zwykle na gałęziach drzew, na niewielkich wysokościach. 

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 17°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 114 mm w lutym do 234 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,9/20,6°C w styczniu do 31,1/21,7°C w maju.
Okres kwitnienia: od kwietnia do grudnia.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W warunkach naturalnych rośliny kwitną od późnej wiosny do jesieni. Quisumbing (1981) podaje, że w ogrodach w Manili zwykle kwitną przy końcu lata. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Proste pędy mają 30-60 cm długości i 0,5-0,8 cm średnicy, odcinki między węzłami 1,0-1,5 cm. Rośliny utrzymują monopodialny typ wzrostu, ale czasem te proste lub zwisające pędy rozgałęziają się w pobliżu podstawy i łatwo się ukorzeniają. 

Pseudobulwy/łodyga:

Brak.

Liście:

Liście są ułożone dwurzędowo, dość blisko siebie na całej długości pędu. Mają kształt owalno-podłużny lub podłużno-eliptyczny, 3-8 cm długości, 2,5-4,0 cm szerokości, są sztywne, grube, skórzaste, mają zaokrąglony wierzchołek, który ma w środku małe, sztywne, ostre wybrzuszenie. Boki jaskrawo zielonych liści są wyraźnie zagięte do góry. 

Kwiatostan:

Krótkie, poziome kwiatostany wyrastają w węzłach naprzeciw podstaw liści. Każdy kwiat jest osadzony na skręconej szypułkowatej zalążni o długości 3 cm.

Kwiaty:

Na każdym kwiatostanie wyrasta pojedynczy, lekko pachnący, bardzo woskowy, trwały kwiat w kształcie gwiazdy, ale zdarza się, że kwiatostan wydaje dwa kwiaty. Kwiaty mają 3,0-4,5 cm średnicy, są zmienne kolorystycznie, ale płatki obu okółków mają najczęściej żywy, głęboki czerwono-purpurowy kolor, oraz często mają także bardzo wąskie żółte lub białawe obrzeżenia i na środku smużkę w tym samym kolorze. Pokryta włoskami warżka jest prawie cała biała, ma kilka purpurowych smużek przy podstawie, w środku żółtą plamkę, a przy wierzchołku trochę czerwono-purpurowych plamek. Grube, rozłożone płatki obu okółków są szerokie przy podstawie, ale zwężają się, tworząc dość ostre koniuszki. Płatki okółka zewnętrznego są jajowate do jajowato-lancetowatych. Płatek grzbietowy ma 1,7-1,9 cm długości i 1,0-1,4 cm szerokości, natomiast boczne płatki zewnętrzne są większe i mają 2,0-2,5 cm długości i 1,0-1,5 cm szerokości. Lancetowate do podłużno-eliptycznych płatki okółka wewnętrznego mają około 2 cm długości i 0,6-0,7 cm szerokości. Pięcioklapowa warżka, prawie cała pokryta drobniutkimi włoskami, jest zrośnięta z dolną połową prętosłupa i ma woreczkowatą lub silnie wklęsłą podstawę. Gruby prętosłup ma 0,7-0,8 cm długości i też jest pokryty drobniutkimi włoskami.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia w ciągu całego roku wynosi 29-31°C, nocy 21-22°C, co daje amplitudę dobową 8-10°C. 

Światło:

20000-30000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być bezpośrednio wystawiane na działanie słońca w godzinach południowych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. Część hodowców zaleca uprawę tego gatunku w takich samych warunkach, jak tropikalne Vandy. Niektórzy proponują uprawę w pełnym świetle, zaś inni sugerują częściowe zacienianie. Nie jesteśmy pewni, jaki jest właściwy poziom światła dla roślin z tego gatunku, a wartości tu podane są tylko przybliżeniem. Jeśli roślina rośnie prawidłowo, ale nie kwitnie, może wymagać zwiększenia poziomu światła. Także kiedy odcinki między węzłami na łodydze bądź liście rośliny są dłuższe niż podane w opisie lub gdy liście są raczej miękkie i delikatne, roślina prawdopodobnie nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Odwrotnie natomiast, krótsze niż normalnie odcinki między węzłami i twarde, sztywne liście, zazwyczaj są objawami zbyt wysokiego poziomu światła. 

Podlewanie:

Opady deszczu są umiarkowane do obfitych przez cały rok. Uprawiane rośliny powinny być obficie podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. Podłoże wokół korzeni nigdy nie może być zleżałe ani rozmokłe. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok, ale są i tacy, którzy od wiosny do połowy lata stosują nawóz o zwiększonej zawartości azotu, a następnie, późnym latem i jesienią, zaczynają stosować nawóz o większej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny uprawia się zwykle w wiszących doniczkach lub koszyczkach z listewek wypełnionych luźnym, łatwo przesychającym podłożem. Czasem rośliny są uprawiane z niewielką tylko ilością węgla drzewnego lub dużych kawałków kory dębu korkowego, tak aby tylko utrzymać rośliny w odpowiedniej pozycji. Konieczne może być jednak zastosowanie podpór dla dość długiego pędu. Korzeniom należy pozwolić na dowolny wzrost i zwisanie i nie należy ich przycinać w celu nadania roślinie uporządkowanego wyglądu. 

Wilgotność powietrza:

80-85% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą może być w pewnym stopniu ograniczone, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych, ale nie powinny one być zupełnie pozbawiane wody. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do momentu pojawienia się wiosną nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania.