Trichoglottis brachiata
Synonim: Trichoglottis philippinensis Lindley var. brachiata (Ames) L. O. Williams, Stauropsis philippinensis (Lindley) Rchb. f. var. brachiata Ames i Quisumbing, Stauropsis purpurea Laycock.
Występowanie:
Filipiny. Rośliny te spotyka się na filipińskich wyspach Mindanao, Leyte, Biliran, Catanduanes, Palawan, oraz na południu wyspy Luzon. Największa ich koncentracja występuje jednak na wyspie Mindanao w prowincjach Agusan, Davao i Surigao. Rosną zwykle na gałęziach drzew, na niewielkich wysokościach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 17°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 114 mm w lutym do 234 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,9/20,6°C w styczniu do 31,1/21,7°C w maju. Okres kwitnienia: od kwietnia do grudnia.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W warunkach naturalnych rośliny kwitną od późnej wiosny do jesieni. Quisumbing (1981) podaje, że w ogrodach w Manili zwykle kwitną przy końcu lata.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Proste pędy mają 30-60 cm długości i 0,5-0,8 cm średnicy, odcinki między węzłami 1,0-1,5 cm. Rośliny utrzymują monopodialny typ wzrostu, ale czasem te proste lub zwisające pędy rozgałęziają się w pobliżu podstawy i łatwo się ukorzeniają.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak.
Liście:
Liście są ułożone dwurzędowo, dość blisko siebie na całej długości pędu. Mają kształt owalno-podłużny lub podłużno-eliptyczny, 3-8 cm długości, 2,5-4,0 cm szerokości, są sztywne, grube, skórzaste, mają zaokrąglony wierzchołek, który ma w środku małe, sztywne, ostre wybrzuszenie. Boki jaskrawo zielonych liści są wyraźnie zagięte do góry.
Kwiatostan:
Krótkie, poziome kwiatostany wyrastają w węzłach naprzeciw podstaw liści. Każdy kwiat jest osadzony na skręconej szypułkowatej zalążni o długości 3 cm.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie wyrasta pojedynczy, lekko pachnący, bardzo woskowy, trwały kwiat w kształcie gwiazdy, ale zdarza się, że kwiatostan wydaje dwa kwiaty. Kwiaty mają 3,0-4,5 cm średnicy, są zmienne kolorystycznie, ale płatki obu okółków mają najczęściej żywy, głęboki czerwono-purpurowy kolor, oraz często mają także bardzo wąskie żółte lub białawe obrzeżenia i na środku smużkę w tym samym kolorze. Pokryta włoskami warżka jest prawie cała biała, ma kilka purpurowych smużek przy podstawie, w środku żółtą plamkę, a przy wierzchołku trochę czerwono-purpurowych plamek. Grube, rozłożone płatki obu okółków są szerokie przy podstawie, ale zwężają się, tworząc dość ostre koniuszki. Płatki okółka zewnętrznego są jajowate do jajowato-lancetowatych. Płatek grzbietowy ma 1,7-1,9 cm długości i 1,0-1,4 cm szerokości, natomiast boczne płatki zewnętrzne są większe i mają 2,0-2,5 cm długości i 1,0-1,5 cm szerokości. Lancetowate do podłużno-eliptycznych płatki okółka wewnętrznego mają około 2 cm długości i 0,6-0,7 cm szerokości. Pięcioklapowa warżka, prawie cała pokryta drobniutkimi włoskami, jest zrośnięta z dolną połową prętosłupa i ma woreczkowatą lub silnie wklęsłą podstawę. Gruby prętosłup ma 0,7-0,8 cm długości i też jest pokryty drobniutkimi włoskami.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |